Ndërlidhjet

Afganistan: Nga përleshja - një ushtar afgan i vrarë


Pamje e pjesës perëndimore të kryeqytetit Kabul në Afganistan
Një mosmarrëveshje e qartë ndërmjet një ushtari afgan dhe një të jashtme, në një lagje të kryeqytetit Kabul në Afganistan, ka përfunduar me vrasjen e afganit dhe plagosjen e ushtarit të jashtëm.

Zyrtarë afganë dhe ata të NATO-s thonë se ende po përpiqen t’i zbulojnë detajet e të shtënave ndërmjet ushtarëve, që ndodhën sot.

Raportohet se ky ishte edhe një “sulm i brendshëm” ku një kryengritës i veshur me uniformë ushtarake afgane ose ushtari afgan lojal ndaj kryengritësve, befas i ka sulmuar trupat e jashtme.

Po zhvillohen hetime lidhur me këtë incident.
XS
SM
MD
LG