Ndërlidhjet

Gjeorgji: Ish-ministri dënohet me katër vjet burgim


Presidenti në largim, Mikheil Saakashvili
Një gjykatë në Gjeorgji e ka dënuar ish-Ministrin e Mbrojtjes së këtij vendi me katër vjet burgim.

Gjykata në Tbilisi e ka shpallur fajtor Bacho Akhalaian, një aleat i afërt i presidentit në largim Mikheil Saakashyvili, për akuzat rreth shpërdorimit të detyrës dhe përdorimit të tepërt të forcës gjatë një proteste të të burgosurve në këtë vend.

Ky është rasti i parë i dënimit të një aleati të afërt të Saakashvilit, edhepse shumë të tjerë janë në procese gjykimi.
XS
SM
MD
LG