Ndërlidhjet

Mijëra pjesëmarrës në funeralin e Mazowiecki-t


Tadeusz Mazowiecki, Varshavë, 1989
Mijëra polakë janë mbledhur sot në Varshavë, së bashku me liderë të shumtë evropianë, për të marrë pjesë në funeralin shtetëror për Tedeusz Mazowiecki, kryeministrin e parë të periudhës post-komuniste në ish-bllokun sovjetik.

Një aktivist prodemokratik dhe shkrimtar i njohur, Mazowiecki, ishte këshillëtar i Lech Walesas, liderit të Lëvzijes së Solidaritetit, e cila rrëzoi regjimin komunist në Poloni, në vitin 1989.

Mazowiecki vdiq në Varshavë, të hënën, në moshën 86 vjeçare.

Mazowiecki ksihte shërbyer edhe si i dërguar i OKB-së në Bosnje.

Ai kishte dhënë dorëheqje nga kjo detyrë në vitin 1995, në shenjë proteste me atë çfarë ai e kishte konsideruar paaftësi botërore për përballjen me dhunën dhe krimet në këtë vend.
XS
SM
MD
LG