Ndërlidhjet

Kerry arrin në Arabinë Saudite


Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka arritur në Arabinë Saudite, pas një vizite të shkurtër në Egjipt, ku i bëri thirrje qeverisë së përkoshme që të mos e vazhdojë masën e gjendjes emergjente.

Kerry tha se Uashingtoni është i përkushtuar që të punojë me autoritetet e tanishme të Egjiptit, por sipas një pjesëtari të stafit të tij, ai iu ka bërë presion atyre “që të mos e zgjasin masën e gjendjes emergjente”, e cila skadon më 14 nëntor.

Kerry ndodhet për një turne dhjetë ditor në Lindje të Mesme, Evropë dhe Afrikë Veriore.
XS
SM
MD
LG