Ndërlidhjet

Kerry e cilëson Arabinë Saudite, aleat esencial


Sekretari amerikan, John Kerry gjatë takimit me Mbretin Abdullah të Arabisë Saudite, Riad
Sekretari amerikan i Shtete John Kerry e cilësuar Arabinë Saudite, si një “aleat shumë, shumë të rëndësishëm”, para takimit më Mbretin Saudit Abdullah dhe Ministrin e Jashtëm, Princin Saud al-Faisal, gjatë ditës së sotme.

Në përpjekjet për t’i zvogëluar diferencat në qëndrimet me Arabinë Saudite, Kerry ka vlerësuar rolin e këtij vendi si një “aktor i rëndësishëm” në sigurinë në Lindje të Mesme.

Kerry i ka bërë këto komente para punonjësve të ambasadës amerikane në Riad, të hënën, si pjesë e turneut të tij në Lindje të Mesme, Afrikë Veriore dhe Evropë.

Ai ka shtuar se është esenciale që Uashingtoni dhe Riadi të punojnë së bashkë në çështjet e Lindjes së Mesme.

Zyrtarët sauditë, janë të pakënaqur me mungesën e veprimit amerikan në lidhje me rastin e Sirisë, me qëndrimin amerikan ndaj Iranit dhe Egjiptit, si dhe dallimet në qëndrime sa i përket Palestinës.

Kerry e ka vizituar të dielen Egjiptin, në ditën e parë të turneut njëmbëdhjetë ditor, i cili përfshin vizita në Poloni, Izrael, Bregun Perëndimor, Jordani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Algjeri dhe Marok.
XS
SM
MD
LG