Ndërlidhjet

Papa Françesku do të takohet me Putinin


Papa Françesku
Papa Françesku do të presë më 25 nëntor presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Takimi, i bërë publik sot nga Vatikani, do të jetë i pari mes tyre prejse është zgjedhur papa i ri në muajin mars.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Vatikanit janë tendosur që nga shpërbërja e Bashkimit Sovjetik.

Kisha Ortodokse Ruse akuzon Kishën Katolike se kërkon konvertim të besimtarëve, akuzë që Vatikani e mohon.
XS
SM
MD
LG