Ndërlidhjet

Shpërbëhet fraksioni xhihadist i Al-Kaidës në Siri


Shefi i Al-Kaidës, Ayman al-Zawahiri.
Shefi i Al-Kaidës, Ayman al-Zawahiri, ka urdhëuar frasksionin xhihadist në Siri që të shfuqizohet.

Zawahiri ka dhënë urdhrin përmes një audio-mesazhi të transmetuar nga Al-Jazera.

Në mesazh, ai thotë se Shteti Islamik i Irakut dhe Levanti, degë e Al-Kaidës që lufton kundër forcave të presidentit sirian, Bashar al-Assad, janë shpërndarë.

Zawahiri ka thënë se Fronti al-Nusra është tani i vetmi përfaqësues i Al-Kaidës që lufton në Siri.
XS
SM
MD
LG