Ndërlidhjet

Astronautët rusë e bartën Flakadanin Olimpik në Kozmos


Astronautët me Flakadanin Olimpik pak para lansimit për në Gjithësi me anijen kozmike ruse Soyuz
Dy astronautë rusë e kanë bartur Flakadanin Olimpik nëpër gjithësi. Diçka e tillë ka ndodhur për të parën herë.

Pamjet në Televizionin shtetëror rus e tregonin astronautin Oleg Kotov, duke e bartur flakadanin e fikur në dorën e tij të djathtë, derisa kolegu i tij, Sergei Rayzansky, e xhironte këtë zhvillim historik duke përdorë një kamerë me teknikë të lartë.

Flakadani u bartë me sondën Soyuz dhe ekuipazhin prej tre njerëzve në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë, ditën e enjte, pasi ishin lansuar nga baza në Bajkonur të Kazakistanit.

Për shkaqe të sigurisë, Flakadani nuk është ndezur derisa gjendej në gjithësi.

Flakadani Olimpik pritet të kthehet në Tokë, ditën e hënë, për ta vazhduar marshin e gjatë 65 mijë kilometra, që përfundon me fillimin e Olimpiadës Dimërore, më 7 shkurt 2014, në Soçi të Rusisë.
XS
SM
MD
LG