Ndërlidhjet

Kazakistan: Protestë kundër demolimit të një shtëpie


Pamje nga protesta e dy grave në Astana, Kazakistan
Dy gra janë ngjitur në një kran ndërtimi në Astana, dhe kanë refuzuar të zbresin, në shenjë proteste ndaj vendimit të autoriteteve të qytetit për të rrënuar shtëpinë e tyre.

Dy motrat Sandughash Serikbaeva dhe Uyim Zholdasbekova, kanë thënë se do të qëndrojnë aty derisa autoritetet t’i tërheqin planet e tyre.

Shtëpia e tyre është e vetmja pronë private në zonën, në të cilën autoritetet kanë ndërtuar godinat për universitetin e qytetit.

Poshtë kranit, në protestë janë bashkuar edhe nëntë fëmijët e dy motrave, të cilët po mbajnë pankarta me slogale drejtuar kundër presidentit të Kazakistanit, Nursultan Nazarbaev.
XS
SM
MD
LG