Ndërlidhjet

Taxhikistan: Nga tërmeti – dhjetëra shtëpi të shkatërruara


Një shtëpi e shkatërruar nga tërmeti në fshatin Vakhdat në Taxhikistan
Nga një tërmet në Taxhikistan janë shkatërruar më se 100 shtëpi dhe qindra të tjera janë dëmtuar.

Epiqendra e tërmetit të djeshëm me intensitet 5 shkallë ishte 26 kilometra në juglindje të kryeqytetit Dushanbe.

Raportohet se fshati Vakhdat, afër epiqendrës, ishte shkatërruar rëndë.

Komiteti për Situata Emergjente i Taxhikistanit ka njoftuar se 104 shtëpi në Vakhdat ishin shkatërruar krejtësisht, ndërsa 256 shtëpi të tjera ishin dëmtuar.

Nuka ka pasur raporte për të vdekur.
XS
SM
MD
LG