Ndërlidhjet

Rusi: Dy të vdekur në qendrën hapësinore


Ilustrim
Dy ushtarë kanë vdekur dhe tre të tjerë kanë marrë plagë nga djegiet toksike, gjatë një rrjedhjeje kimike në qendrën hapësinore, Plesetsk Cosmodrome, në Rusi.

Një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, tha se aksidenti ndodhi derisa burrat po mundoheshin të pastronin një nga paisjet.

Ministria shtoi se aksidenti ishte shkaktuar nga “dështimi i oficerëve për t’i ndjekur instruksionet rreth procedurave të sigurisë”.

Qendra, e cila ndodhet rreth 800 kilometra në veri të Moskës, ishte ndërtuar në peirudhën komuniste, dhe është aktualisht e vetmja alternativë e Rusisë, për qendrën në Baikonur, të cilën Rusia e huazon nga Kazakistani.
XS
SM
MD
LG