Ndërlidhjet

Janë intensifikuar përpjekjet ndërkombëtare për t’iu ndalë në ndihmë të mbijetuarve të tajfunit Haiyan në Filipine.

Së shpejti pritet të arrijnë ndihma shtesë nga ana e Shteteve të Bashkuara, për të tejkaluar gjendjen emergjente në këtë vend.

Përveç ndihmave, kontigjenti amerikanë përmban më shume se pesë mijë trupa nga radhët e shërbimeve emergjente.

Ndërkohë, rreth tre treqind ushtarë amerikanë tashmë ndodhen në Filipine.

Edhe Japonia pritet të dërgojë rreth njëmijë trupa si dhe pasije për operacionet e situatave të jashtëzakonshme.

Presidenti i Filipineve, Benigno Aquiono është nën presione të mëdha për përshpejtimin e dërgimit të ndihmave në ushqime, ujë dhe medikamente mjekësore për të mbijetuarit e dëshpëruar të njërës prej katastrofave më të mëdha natyrore te dekadave të fundit.

Numri i konfirmuar i të vdekurve nga tajfuni ka arritur në 2,357.
XS
SM
MD
LG