Ndërlidhjet

Lavrov dhe Shoigu takohen sot me homologët nga Egjipti


Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe ai i Mbrotjes Sergei Shoigu, pritet të zhvillojnë bisedime me homologët e tyre nga Egjipti, sot gjatë ditës në Kajro.

Në krye të agjendës do të jetë përpjekja për të nënshkruar një marrëveshje dy miliardë dollarëshe për tregëti me armë.

Ky takimi i parë i këtij niveli mes përfaqësuesve të këtyre dy shteteve, prej shumë vitesh.

Bisedimet vijnë në kohën kur SHBA-ja ka pezulluar shitjen e armëve për Egjipitin, pas rrëzimit të presidentit Morsi.

Lavrov dhe Shoigu do të takohen edhe me presidentin e përkohshëm të këtij vendi, Adly Mansour.
XS
SM
MD
LG