Ndërlidhjet

Irak: Vriten dhjetra pelegrinë shiitë


Ilustrim
Një burrë hodhi vetën në erë në qytetin lindor irakian al-Sadija, duke vrarë së paku 30 pelegrinë shiitë.

Ndërkohë, dy bomba kanë shpërthyer njëkohësisht edhe në jug të Bagdadit, duke vrarë së paku nëtë pelegrinë shiitë.

Shpërthimet ndodhën në kohën kur shiitët në Irak dhe kudo në botë, po shënojnë Ashuret.

Pelegrinët shiitë janë shpesh shënjestër e atyre sunni, të cilët i konsiderojnë ritualet Shiite si herezi.

OKB thotë se mëse shtatë mijë persona janë vrarë në sulme të ndryshme sektare në Irak, vetëm gjatë këtij viti.
XS
SM
MD
LG