Ndërlidhjet

SHBA: Kongresmeni Murphy e kritikoi Rusinë


Pamje e Senatit të Shteteve të Bashkuara në Uashington
Kryesuesi i një komiteti të Senatit të Shteteve të Bashkuara, Chris Murphy, e ka kritikuar Rusinë për “presion të konsiderueshëm” në vendet e Evropës Lindore.

Duke folur në Komitetin e Senatit për Marrëdhënie të Jashtme, Murphy tha se vendet aspiruese për në Bashkimin Evropian, Bjellorusia, Moldavia, Ukraina, Azerbajxhani, Armenia dhe Gjeorgjia, duhet të jenë të “lira për ta hartuar kursin e tyre”.

Ai mbrëmë vonë e ka kritikuar ndalesën ruse të importeve nga Moldavia, Bjellorusia dhe Ukraina.
XS
SM
MD
LG