Ndërlidhjet

Së paku dy persona të sektit suni, janë rrahur për vdekje, dhe rreth pesëmbëdhjetë të tjerë janë plagosur në afërsi të kryeqytetit pakistanez, gjatë ditës së sotme.

Myslimanët shiitë, të cilët po shënojnë Ashuret, kanë sulmuar disa pjesëtarët të sektit suni, dy nga të cilët nuk iu mbijetuan plagëve të marra.

Festa e Ashurës shënon shekullin e shtatë të vdekjes së nipit të profetit Muhamed, Husseinit.

Konflikti mes sunive dhe shiitëve daton që nga ajo kohë.

Në Pakistan, mes 5 dhe 20 përqind e popullsisë është shiite.
XS
SM
MD
LG