Ndërlidhjet

Pakistan: Shtatë të vdekur nga një sulmi shiit


Pamje nga përleshjet mes sunive dhe shiitëve, Pakistan, 15 nëntor
Së paku shtatë persona janë vrarë dhe 34 të tjerë janë lënduar afër kryeqytetit të Pakistanit, pas një sulmi të shiitëve kundër sunnive.

Dhuna nisi kur myslimanët shiitë, të cilët po festojnë Ashuret, sulmuan ata suni, gjatë kohës sa këta të fundit po kryenin një rit fetar.

Ashuret shënojnë shekullin e shtatë që nga vdekja e nipit të profetit Muhamed, Husseinit.

Që nga ajo kohë ekzistojnë edhe konfliktet mes sunive dhe shiitëve.

Në Pakistan mes 5 dhe 20 përqind e poupullsisë është shiite.
XS
SM
MD
LG