Ndërlidhjet

Sulmohet stacioni policor në Kinë, 11 të vrarë


Foto arkivi
Policia kineze bën të ditur për 11 persona të vrarë nga sulmi në një stacion policor, në rajonin e trazuar të Ksinjiangut.

Burimet zyrtare thonë se në mesin e të vrarëve janë dy oficerë policorë dhe nëntë sulmues.

Sulmuesit thuhet se kanë përdorur thika dhe sëpata kundër policisë.

Ksinjiangu, i banuar me shumicë myslimane ujgure, është prej kohësh strehë e radikalëve që luftojnë kundër sundimit kinez.
XS
SM
MD
LG