Ndërlidhjet

SHBA lanson mision të ri për në Mars


Planeti Mars
Një mision i ri kozmik për në Mars, do të lansohet sonte në orën 19:28, sipas kohës lokale në Kosovë.

Anija kozmike amerikane Marven, do ta arrijë marsin pas dhjetë muajsh dhe pastaj do t’a hulumtoje planetin e kuq për mëse një vit tokësor, për të mësuar më shumë rreth atmosferës së tij.

Shkencëtarët duan të mësojnë se si u transformua Marsi nga një planet i nxehtë dhe i lagësht miliarda vjet më parë, në një planet të ftohtë dhe të ngurtë siç është tash.
XS
SM
MD
LG