Ndërlidhjet

BE: Thirrje presidentit Yanukovich për aksion urgjent


Fotografia e Yulia Tymoshenkos në kryeqytetin Kiev të Ukrainës
Ministrat e jashtëm të Bashkimit Edvropian sot i kanë bërë thirrje presidentit të Ukrainës, Viktor Yanukovich, që të ndërmerrë aksion lidhur me ish-kryeministren e burgosur. Yulia Tymoshenko.

Kjo thirrje u bë para samitit ndërmjet BE-së dhe Ukrainës, që pritet të mbahet në Vilnius më vonë këtë muaj.

Takimi i ministrave të jashtëm u bë një ditë para se Parlamenti i Ukrainës të debatoj për legjislacionin i ciloi i kjundëson Tymoshenkos së, burgposur për të udhëtuar në Gjermani për trajtim mjeksëor.

Bashkimi Evropian e ka kushtëzuar nënshkrimin e Marrëveshjes për Asocim me Ukrainën me lirimin e Tymoshenkos që të udhëtoj.

Para takimit në Bruksel, ministri i jashtëm i Gjermanisë, Guido Westerwelle, tha se “është thirrje urgjente për Ukrainën për të vepruar tash”, pasi sipas tij, “koha po kalon”.
XS
SM
MD
LG