Ndërlidhjet

Somali: 16 të vrarë nga sulmi i Al Shabab-it


Somali - foto arkivi
Burimet zyrtare thonë se së paku 16 njerëz janë vrarë nga një sulm i koordinuar në një postbllok të policisë, në qytetin Beleduejn të Somalisë.

Përgjegjësinë për të e ka marrë grupi i lidhur me Al-Kaidën, Al-Shabab.

Stacioni policor operohej nga ushtarë të Bashkimit Afrikan (BA).

Al-Shabab thotë se në kompleksin e sulmuar kanë qenë ushtarë të BA-së dhe të Etiopisë.

Beleduejn, rreth 300 kilometra larg Mogadishusë, kontrollon rrugën drejt kryeqytetit.

Ushtarët e Bashkimit Afrikan kanë dëbuar militantët nga shumica e qyteteve somaleze, por ata vazhdojnë të kontrollojnë pjesën jugore dhe të kryejnë sulme të vazhdueshme.
XS
SM
MD
LG