Ndërlidhjet

Vriten së paku 10 ushtarë egjiptianë


Egjipt - foto arkivi
Së paku dhjetë ushtarë egjiptinaë janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga shpërthimi i makinës bombë në veri të Gadishullit Sinai.

Burimet zyrtare thonë se makina bombë është përplasur me automjetin e ushtarëve, që udhëtonin nga qyteti Rafah drejt qytetit El-Arish.

Grupet militante, të frymëzuara nga Al-Kaida, kanë intensifikuar sulmet prejse ushria ka rrëzuar presidentin islamik të Egjiptit, Muhammad Morsi, në muajin korrik.

Zyrtarët e sigurisë janë shpesh në shënjestër të tyre.
XS
SM
MD
LG