Ndërlidhjet

Ambasadori amerikan në Kinë do të japë dorëheqje


Gary Locke
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kinë, Gary Locke, ka thënë se do të japë dorëheqje nga posti, në fillim të vitit të ardhshëm, për arsye personale.

Locke ka thënë se ka njoftuar edhe presidentin e SHBA-së, Barack Obama, për vendimin e tij.

Mandati i ambasadorit 63-vjeçar është përshkuar me një seri incidentesh diplomatike midis SHBA-së dhe Kinës, përfshirë edhe atë me aktivistin e verbër Chen Guangcheng.
XS
SM
MD
LG