Ndërlidhjet

Lukashanka për vizitë në Axerbajxhan


Presidenti i Bjellorusisë, Alyksandar Lukashenka
Presidenti i Bjellorusisë Alyksandr Lukashenka ka nisur sot turneun e tij dy ditor në Baku të Azerbajxhanit.

Mediet ne Axerbajxhan kanë cituar zyrtarët për shtyp të presidentit Lukashenka të kenë thënë se ai dhe homologu i tij, Ilham Aliyev, do të diskutojnë një mori çështjesh në lidhje me mardhëniet bilaterale.

Ambasadori bjellorus Mikalay Patskevich iu ka thënë gazetarëve në Baku se vizita e Lukashenkës do të ndihmojë në përparimin e mardhënieve bilaterale në sferën e ekonomisë.

Patskevich ka thënë se pritet marrja e një vendimi rreth krijimit të një kompanie të përbashkët për të shitur dhe promovuar makinerinë e Bjellorusisë.
XS
SM
MD
LG