Ndërlidhjet

Baumgertner ekstradohet në Rusi


Vlladisllav Baumgertner
Televizioni bjellorus raporton se shefi ekzekutiv i kompanisë ruse të kripës Uralkali, Vlladisllav Baumgertner, është ekstraduar në Rusi.

Raporti ka saktësuar se Baumgertner u është dorëzuar autoriteteve ruse të enjten.

Ai është arrestuar në muajin gusht pas shkatërrimit të një ndërmarrjeje të përbashkët me një kompani shtetërore bjelloruse.

Autoritetet në Bjellorusi e kanë akuzuar atë për abuzim të detyrës zyrtare dhe e kanë vënë nën arrest shtëpiak në Minsk.
XS
SM
MD
LG