Ndërlidhjet

Kinë: 35 të vrarë nga shpërthimi i tubacionit të naftës


Kingdao, Kinë
Një tubacion i naftës ka shpërthyer në qytetin Kingdao të Kinës, duke vrarë 35 persona dhe plagosur 166 të tjerë.

Tubacioni, në pronësi të rafinerisë më të madhe të naftës në Kinë, Sinopec, ka shpërthyer duke u riparuar.

Byroja për Mbrojtjen e Mjedisit ka thënë se janë ngritur barrikada për të ndaluar naftën nga përhapja në det.

Por, qeveria e qytetit ka thënë mbi 3,000 metra katrorë det janë kontaminuar.
XS
SM
MD
LG