Ndërlidhjet

Iran: Së paku shtatë të vdekur nga tërmeti


Flamuri iranian
Mediat iraniane njoftojnë se tërmeti prej 5.7 shkallësh që goditi zonat në afërsi të qytetit Bushehr, ku ndodhet centrali nuklear iranian, ka lënë shtatë persona të vdekur dhe mëse tridhjetë të lënduar.

Epiqendra e tërmetit ishte në afërsi të Borazjanit.

Irani shtrihet nëpër disa linja sizmike.

Fqinjët arabë të Iranit, kanë shprehur disa herë shqetësimet për faktin që centrali bërthamor ndodhet pikërisht në një zonë të tillë.
XS
SM
MD
LG