Ndërlidhjet

Në Egjipt ka nisur votimi i ndryshimeve kushtetuese


Kajro
Një panel në Egjipt ka nisur votimin për afro 250 amendamente kushtetuese.

Votimi ka nisur të shtunën dhe pritet të përfundojë të martën, kur edhe skadon mandati i panelit.

Ndryshimet e propozuara janë hapi i parë i madh në tranzicionin që ka shpallur ushtria, pasi ka rrëzuar presidentin Mohammed Morsi në muajin korrik.

Paneli 50-anëtarësh përfshin përfaqësues nga partitë politike, shoqëria civile, ushtria, policia dhe institucionet fetare.

Kur asambleja të miratojë draftin, presidenti i përkohshëm. Adly Mansour, do të ketë një muaj kohë për ta vënë atë në referendum mbarëkombëtar.

Egjipti po ashtu pritet të mbajë zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale vitin e ardhshëm.
XS
SM
MD
LG