Ndërlidhjet

Kina dërgon ‘makinë’ në hënë


Hëna - foto ilustruese
Kina ka lansuar një raketë, së bashku me një ‘makinë’ në bord, për të eksploruar pjesë të sipërfaqes së hënës.

Raketa Chang’ e-3 është nisur nga qendra Ksiçang, në juglindje të vendit.

Ajo pritet të hyjë në orbitën e hënës më 6 dhjetor.

Kina është vendi i tretë, pas Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik, që dërgon ‘makinë’ në hënë.

Makina me gjashtë rrota do të kalojë 90 ditë duke eksploruar.
XS
SM
MD
LG