Ndërlidhjet

Mbi 100 sirian shpëtohen nga forcat bregdetare italiane


Itali - Emigrantët e shpëtuar nga rojet bregdetare italiane, në afërsi të ishullit Lampedusa, 3 tetor 2013 (Ilustrim)
Rojet bregdetare italiane kanë shpëtuar të hënën afro 120 refugjatë sirian, pasi anija që po i bartte ishte para përmbysjes.

Operacioni i forcave italiane është kryer në brigjet jugore të shtetit, ndërsa sipas raporteve të policisë në mesin e të shpëtuarve janë edhe 20 fëmijë, të cilët kanë kaluar natën duke lundruar në detin e trazuar nga dallgët dhe shiu i pandërprerë.

Qindra emigrantë janë mbytur në deti para se të arrijnë territorin italian gjatë këtij viti.

Vetëm gjatë muajit tetor, dy anije janë fundosur nga mbi-ngarkesa në afërsi të ishullit Lampedusa të Italisë.
XS
SM
MD
LG