Ndërlidhjet

Sot vendimi për balerinin rus


Pavel Dmitrichenko prapa grilave
Sot pritet të shpallet vendimi për një balerin rus, i cili akuzohet për organizimin e një sulmi me acid ndaj drejtorit të Baletit Bolshoi.

Prokurorët kanë kërkuar nëntë vjetë burgim për Pavel Dmitrichenkon.

Ata kanë kërkuar dënimin me 10 vjet burgim edhe të personit që ka ekzekutuar sulmin në praktikë, si dhe gjashtë vjet për shoferin e tyre.

Sulmi i 17 janarit e ka lënë kreun e Baletit Bolshoi, Sergei Filin, me diegie të rënda në fytyrë dhe të pamur të kufizuar.
XS
SM
MD
LG