Ndërlidhjet

Në Rusi vazhdojnë sulmet e motivuara etnikisht


Moskë - foto ilustruese
Një institut me seli në Moskë, i cili monitoron ksenofobinë dhe ekstremizmin, thotë se sulmet e motivuara etnikisht kanë vazhduar me intensitet në Rusi.

Sipas raportit të fundit të Qendrës Sova për Informacion dhe Analiza, 19 njerëz janë vrarë dhe 168 janë plagosur në sulme të motivuara etnikisht, këtë vit në Rusi.

Raporti thotë se sulmet e tilla kanë ndodhur në dhjetëra rajone ruse, porse lokacioni më vdekjeprurës ka qenë Moska.
XS
SM
MD
LG