Ndërlidhjet

Bosnjë: Arrestohen 9 të dyshuar për krime kundër njerëzimit


Ilustrim
Nëntë ish-policë serbë të Bosnjës janë arrestuar nën dyshimet për krime kundër njerëzimit, të kryera gjatë luftës së viteve 1992-1995.

Prokuroria e Shtetit ka thënë se të nëntit dyshohet se kanë dëbuar, burgosur ilegalisht, torturuar ose vrarë civilë joserbë, ndërmjet majit dhe dhjetorit 1992, në një fushatë sistematike kundër popullatës myslimane dhe kroate.

Lufta në Bosnjë ka marrë rreth 100,000 jetë njerëzish.
XS
SM
MD
LG