Ndërlidhjet

Platini propozon heqjen e kartonëve të verdhë


Michel Platini
Kreu i Federatës Evropiane të Futbollit ka kërkuar braktisjen e kartonëve të verdhë.

Në një intervistë të publikuar të enjten, presidenti i UEFA-s, Michel Platini, i ka thënë të përditshmes spanjolle “As” se lojtarët që nuk përfillin rregullat duhet të dënohen me “10 ose 15 minuta jashtë lojës”, njësoj sikurse në ragbi dhe hokej.

Nën sistemin ekzistues, lojtari i cili merr një karton të kuq ose dy kartona të verdhë brenda së njëjtës lojë, dërgohet menjëherë jashtë dhe nuk mund të zëvendësohet.
XS
SM
MD
LG