Ndërlidhjet

39 vdesin, mbi 100 plagosen në Irak brenga 24 orëve


Ilustrim
E diel e përgjakshme është shënuar në Irak, ku nga sulmet gjithandej vendit janë vrarë 39 njerëz dhe Sulmi më fatal ka ndodhur në Bayaa të Bagdadit, qarkun e banuar me shumicë të komunitetit shiia, kur një janë plagosur mbi 120.

makinë-bombë shpërtheu në një treg, duke vrarë shtatë dhe plagosur 14 të tjerë.

Dhuna në Irak dhuna është në shkallën më të lartë në pesë vitet e fundit, kurse kryeqyteti pothuajse çdo dritë dridhet nga sulme.

Më se 8,000 irakian janë vrarë këtë vit, thonë Kombet e Bashkuara.

Asnjë grup nuk ka marr ende përsipër sulmin e së dielës, edhe pse Al-Kaida ka ngritur ndikimin e saj në pjesë të ndryshme të shtetit, që kur ka përshkallëzuar dhuna në Sirinë fqinje, dhe tërheqja e trupave amerikane nga Iraku në vitin 2011.
XS
SM
MD
LG