Ndërlidhjet

Yanukovych mban bisedime për krizën


Protestat në Kiev më 8 dhjetor.
Presidenti i Ukrainës, Viktor Yanukovych, është duke mbajtur bisedime urgjente në Kiev, në lidhje me protestat e vazhdueshme që ka nxitur vendimi i tij për të refuzuar nënshkrimin e një marrëveshjeje të asociimit me Bashkimin Evropian.

Yanukovych do të diskutojë krizën edhe me tre paraardhësit e tij: Leonid Kravchuk, Leonid Kuchma dhe Viktor Yushchenko.

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton, pritet të takojë po ashtu në Kiev zyrtarët qeveritarë, politikanët e opozitës dhe aktivistët e shoqërisë civile.
XS
SM
MD
LG