Ndërlidhjet

Vriten dy ushtarë francezë në Bangui


Bangui - 6 dhjetor 2013.
Dy ushtarë francezë janë vrarë në kryeqytetin e Republikës së Afrikës Qendrore, Bangui.

Këto janë viktimat e para të raportuara prejse trupat franceze kanë hyrë në këtë vend, javën e kaluar.

Presidenca franceze ka thënë se dy ushtarët kanë humbur jetët e tyre për të shpëtuar shumë të tjera.

Franca ka vendosur rreth 1,600 trupa në Bangui, në përpjekje për të çarmatosur luftëtarët myslimanë dhe të krishterë.
XS
SM
MD
LG