Ndërlidhjet

Misuri kryen ekzekutimin e dytë brenda 3 javësh


Ilustrim
Shteti amerikan i Misurit ka ekzekuraur një person të dënuar për vrasjen e një motoristi, i cili ka ndaluar ta ndihmojë atë, dhe dy të tjerëve në një autostradë më 1994.

Allen Nicklasson është vrarë me injeksion vdekjeprurës.

Ky është ekzekutimi i dytë që bën Misuri brenda tri javësh.

Vrasësi serik, Joseph Paul Franklin, është ekzekutuar më 20 nëntor.

Shtetet e Bashkuara dhe Japonia janë të vetmet demokraci të mëdha që përdorin ende ndëshkimin kapital.
XS
SM
MD
LG