Ndërlidhjet

PE miraton rezolutën për Shqipërinë


Parlamenti Evropian
Parlamenti Evropian ka votuar rezolutën për Shqipërinë, në të cilën thuhet se "Këshilli duhet ta bëjë Shqipërinë zyrtarisht kandidate për anëtarësimin në BE, pa vonesë".

"Po dërgojmë një mesazh unanim ndaj Këshillit: Shqipëria meriton t'i jepet statusi kandidat", ka thënë raportuesi Nikola Vulaniq, raportojnë mediat në Tiranë.

Rezoluta e Parlamentit Evropian vlerëson se partitë politike dhe shoqëria shqiptare duhet të përmirësojnë frymën e dialogut dhe kompromisit.
XS
SM
MD
LG