Ndërlidhjet

Anija kineze pritet të zbarkojë në Hënë


Ilustrim
Kina po përpiqet të zbarkojë në Hënë një anije që bart sondë robotike.

Anija Chang’e 3, e quajtur sipas një perëndeshe mitike kineze, pritet të prekë sipërfaqen e Hënës në orën 12:40, sipas kohës në Evropën Qendrore.

Nëse ia del me sukses, Kina do të bëhet vendi i tretë që bën ulje në Hënë, pas Shteteve të Bashkuara dhe ish-Bashkimit Sovjetik.

Misioni i anijes Cgang’e ka nisur nga Toka më 2 dhjetor.
XS
SM
MD
LG