Ndërlidhjet

Sot, lamtumira e fundit Mandelës


Kunu, 15 dhjetor 2013.
Funerali shtetëror i Nelson Mandelës po zhvillohet në fshatin e tij të lindjes Kunu.

Rreth 4,500 njerëz, përfshirë zyrtarë të huaj, po ndjekin ceremoninë.

Presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut ka vdekur më 5 dhjetor në moshën 95-vjeçare.

Ai ka qenë i njohur për luftën kundër aparteidit dhe ka qenë fitues i Çmimit Nobel për Paqe.
XS
SM
MD
LG