Ndërlidhjet

Trupi i Nelson Mandelës është varrosur sot në fshatin e tij të lindjes Kunu.

Varrimi ka pasur një ceremoni shtetërore, të ndjekur nga mijëra njerëz, përfshirë anëtarë të Kongresit Kombëtar Afrikan, familjarë, zyrtarë qeveritarë dhe personalitete të huaja.

Presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut ka vdekur më 5 dhjetor në moshën 95-vjeçare.

Ai ka qenë i njohur për luftën kundër aparteidit dhe ka qenë fitues i Çmimit Nobel për Paqe.
XS
SM
MD
LG