Ndërlidhjet

BE pezullon bisedimet me Kievin


Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fuele.
Bashkimi Evropian ka njoftuar të dielën se ka pezulluar bisedimet me Ukrainën, në lidhje me një marrëveshje të tregtisë dhe bashkëpunimit, duke thënë se argumentet e dhëna nga Kievi “nuk kanë baza në realitet”.

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fuele, ka shkruar në Twitter, se i ka thënë zëvendëskryeministrit të parë të Ukrainës, Serhiy Arbuzov, javën e kaluar, se diskutimet e mëtejshme për marrëveshjen varen nga angazhimi i qartë i Qeverisë në Kiev për ta nënshkruar atë.

Në zhvillimet brenda Ukrainës, dhjetëra mijëra mbështetës të opozitës janë tubuar sot në Sheshin e Pavarësisë në Kiev, për të rritur presionin kundër presidentit Viktor Yanukovych, për shkak të refuzimit të marrëveshjes së asociimit me Bashkimin Evropian, në favor të marrëdhënieve më të afërta me Rusinë.

Mbështetësit e qeverisë, ndërkohë, kanë organizuar një tubim rival në Sheshin e Evropës.
XS
SM
MD
LG