Ndërlidhjet

Dhuna në Bangladesh merr jetë të reja njerëzish


Rajshahi, Bangladesh - 15 dhjetor 2013.
Së paku tre persona kanë humbur jetën të dielën në Bangladësh, në protestat e dhunshme që ka shkaktuar ekzekutimi i një udhëheqësi të lartë islamik.

Abdul Kader Mullah është varur të enjten për krime të kryera gjatë luftës së vitit 1971 për pavarësi nga Pakistani.

Mbështetësit e partisë që ka udhëhequr ai, Jamaat-e-Islami, thonë se ekzekutimi i Mullahut ka qenë i motivuar politikisht.

Mbi 20 persona janë vrarë në përleshjet midis mbështetësve të opozitës dhe aktivistëve pro-qeveritarë qysh të enjten.
XS
SM
MD
LG