Ndërlidhjet

Protesta antiqeveritare në Baku


Baku
Qindra banorë të Bakusë kanë protestuar kundër rritjes së çmimeve të karburanteve dhe të prodhimeve ushqimore.

Protestuesit kanë brohoritur slogane antiqeveritare dhe kanë kërkuar dorëheqjen e presidentit, Ilham Aliyev, duke e akuzuar atë për korrupsion dhe falsifikim të rezultateve të zgjedhjeve presidenciale të 9 tetorit.

Protesta është organizuar nga ish-kandidati presidencial, Jamil Hasanli.

Ai u ka bërë thirrje protestuesve “që të vazhdojnë të luftojnë diktaturën në Azerbajxhan, derisa të mbizotërojë demokracia”.

Protestuesit po ashtu kanë shprehur mbështetje për protestat antiqeveritare në Kiev.
XS
SM
MD
LG