Ndërlidhjet

Konfirmohet mandati i tretë i Merkelit


Angela Merkel
Parlamenti gjerman ka konfirmuar kancelaren Angela Merkel për mandatin e tretë në krye të një koalicioni të madh.

Merkel ka marrë 462 vota nga 621 anëtarët e Bundestagut.

Muajin e kaluar, blloku i demokristianëve të Merkelit dhe social-demokratët e qendrës së majtë kanë arritur marrëveshje për formimin e qeverisë së re.

Negociatat për koalicionin e ri kanë qenë më të gjatat për ndonjë qeveri qysh në Luftën e Dytë Botërore.
XS
SM
MD
LG