Ndërlidhjet

Schockenhoff: Serbia e Kosova, të pavarura nga njëra-tjera në BE


Andreas Schockenhoff
Qeveria gjermane thotë se është e vetëdijshme se nuk mund ta obligojë Qeverinë në Beograd që ta njohë tani pavarësinë e Kosovës.

Në një intervistë për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë, Andreas Schockenhoff, nënkryetar i Grupit Parlamentar të Unionit Demokristian në Bundestagun gjerman, thotë se edhe Serbia, edhe Kosova duhet të jenë në gjendje që në mënyrë të pavarur nga njëra-tjetra të integrohen në Bashkimin Evropian.

“Kjo do të thotë se të dyja duhet të kontribuojnë në stabilitetin dhe sigurinë e BE-së dhe të mos sjellin atje konflikte të pazgjidhura”, ka thënë njëri nga politikanët me më ndikim të partisë së kancelares Angela Merkel.

Schockenhoff ka theksuar se qëllim i Gjermanisë është integrimi i të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, porse “të gjitha ato duhet të plotësojnë kushtet”.
XS
SM
MD
LG