Ndërlidhjet

Stuhia lë pa rrymë 240 mijë shtëpi në Francë


Ilustrim
Erërat e fuqishme dhe shiu që goditën bregun perëndimor të Francës ka shkaktuar dëme të mëdha, duke privuar 240,000 amvisëri pa energji elektrike, njoftoi të martën rrjeti francez i distribuimit të rrymës.

Britania dhe Normandia janë ndër rajonet më të prekur nga stuhia, ku erërat arrinin shpejtësinë prej 130 km/h të hënën mbrëma.

Një person ka vdekur nga moti i lig.

Intensiteti i stuhisë ka nisur të ulet, njoftojnë mediet lokale.

Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Francë ERDF tha se ka po bënë përpjekje që të riparoj dëmet në rrjet, para se të fillojë festa e Krishtlindjeve.
XS
SM
MD
LG