Ndërlidhjet

Të krishterët festojnë sonte Krishtlindjet


Ilustrim
Mijëra të krishterë kanë marrë pjesë sot në festimet zyrtare të Krishtlindjeve në Betlehem, vendlindjen biblike të Jezu Krishtit në Bregun Perëndimor.

Sonte në mesnatë, të krishterët katolikë në gjithë botën kremtojnë lindjen e Krishtit.

Në kishat e Lindjes, kjo ngjarje shënohet më 7 janar, për shkak të kalendarit Julian.

Autoritetet kosovare kanë ururar besimtarët e krishterë, duke bërë thirrje për paqe dhe tolerancë.
XS
SM
MD
LG