Ndërlidhjet

Rusia liron nga akuzat një aktivist të Greenpeace


Fotografitë e disa aktivistëve të arrestuar të Greenpeace në ujërat e Rusisë.
Grupi ndërkombëtar mjedisor Greenpeace ka bërë të ditur se autoritetet ruse kanë hedhur poshtë akuzat kundër njërit prej 30 aktivistëve të arrestuar tre muaj më parë, gjatë një proteste kundër shpimit për naftë të Rusisë në Arktik.

Greenpeace ka thënë se pret që edhe 29 të akuzuarit e tjerë të lirohen nga akuzat.

Veprimi i sotëm vjen pasi Rusia, javën e kaluar, ka miratuar ligjin për amnisti.

Të burgosurit, që kanë përfshirë rusë dhe shtetas të 15 vendeve të tjera, janë liruar me kusht muajin e kaluar.

Autoritetet ruse fillimisht i kanë akuzuar ata për “pirateri”, për t’ua reduktuar më pas akuzën në “huliganizëm”.
XS
SM
MD
LG